Ile kosztuje wymiana opon, kiedy jest konieczna

Dobry stan ogumienia to podstawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym – zapewnia właściwą przyczepność do podłoża i pozwala płynnie wykonać wiele manewrów. Niestety opony mają swoją żywotność i nadchodzi taki moment, kiedy trzeba je nieodwołalnie wymienić. Wielu kierowców zadaje sobie wówczas pytanie: ile taki zabieg kosztuje? Oczywiście nie obowiązuje jedna standardowa cena za tę usługę, wiele zależy od średnicy koła, a także, jak się okazuje, regionu Polski.

Uśredniając różne statystyki, można przyjąć, że przy wymianie kompletu opon trzeba liczyć się z kosztem rzędu około 100 zł, a cena ta wzrasta wraz ze średnicą koła. Okazuje się, że istnieje także zróżnicowanie geograficzne – pozytywnie na tle innych miast wypada Częstochowa, Rzeszów, Lublin czy Radom. Najdrożej zaś policzą we Wrocławiu, Szczecinie czy Poznaniu.

Wymiana opon na nowe – kiedy jest konieczna?

Istnieje kilka sytuacji, kiedy niezawodnie trzeba sobie zafundować nowe ogumienie, niezależnie od faktu, ile to kosztuje. Do takich przypadków należy między innymi: zużycie bieżnika do wysokości 1,6 milimetra lub mniej, co odpowiada przejechanym 50 – 80 tysiącom kilometrów. Taką też żywotność produktu podają zwykle producenci.

Wymiana opon jest również konieczna, kiedy pojawiają się widoczne pęknięcia lub inne uszkodzenia, albo wyraźnie pogarsza się odczuwalny komfort jazdy. Przed faktem dokonanym stawiają też kierowców nagłe usterki, którym nie zaradzi nawet najnowsza metoda wulkanizacji.

Czy warto oszczędzać na wymianie opon?

Zważywszy, że nowe ogumienie instalujemy zazwyczaj raz na kilka lat, cena nie wydaje się wygórowana. Tym bardziej, że w pakiecie otrzymuje się profesjonalne wyważenie kół. Może warto by było zmienić pytanie i zamiast zastanawiać się, ile kosztuje wymiana opon, pomyśleć, ile jest warte nasze bezpieczeństwo? Tutaj odpowiedź nasuwa się automatycznie: jest ono bezcenne.

W razie wątpliwości, kiedy nowe ogumienie uznać za konieczne, warto skonsultować się z pracownikami serwisu motoryzacyjnego, na przykład podczas rutynowego przeglądu.