Uszkodzona boczna szyba. Czy dam radę sam wymienić?

Nieprzewidziane zdarzenia drogowe, kolizje, próba włamania czy zatrzaśnięte w środku kluczyki – może być mnóstwo powodów uszkodzenia szyby bocznej w samochodzie. Wielu kierowców zastanawia się, czy z tego powodu konieczna będzie wizyta w warsztacie samochodowym, czy też dadzą radę sami wymienić zniszczony element? Oczywiście ta druga opcja wydaje się bardziej atrakcyjna ekonomicznie: wystarczy zakupić odpowiedni model szyby i zabrać się do dzieła. Szczegóły operacji różnią się w zależności od konkretnego pojazdu, ale zasada pozostaje taka sama.

Przygotowanie do wymiany szyby bocznej

Najpierw trzeba przygotować miejsce pracy, usunąć wszelkie odłamki, oczyścić fotele i zabezpieczyć wnętrze samochodu za pomocą folii ochronnej. Następnie przystępujemy do demontażu boku drzwi. W tym celu trzeba wykręcić wszystkie śrubki, wysunąć zatrzaski, odłączyć kostki zasilające.

Zdejmujemy bok i mamy przed sobą dostęp do miejsca mocowania uszkodzonego elementu w drzwiach. Teraz należy zdemontować uszczelkę i odkręcić szybę od prowadnicy. Na tym etapie wypada ponownie posprzątać wszelkie odłamki i odpryski, aby zapobiec uszkodzeniom i nieprzyjemnym odgłosom w trakcie jazdy. W tym celu przyda się odkurzacz samochodowy.

Samodzielne zamontowanie szyby bocznej

Nowy nabytek umieszczamy we wnęce drzwi, dokładnie tam, gdzie znajdowała się uszkodzona poprzedniczka i przykręcamy śrubami w identyczny sposób. Teraz pora na test, czy wszystko działa jak należy, a szyba podnosi się i opuszcza bez zarzutu. Jeśli tak, cała operację z bokiem drzwi powtarzamy w odwrotnej kolejności, czyli montujemy z powrotem elementy i przykręcamy śrubki.

Czy taka wymiana jest trudna?

Oczywiście każdy człowiek ma inny poziom zdolności manualnych, ale samodzielna wymiana uszkodzonej szyby bocznej dla większości osób nie będzie stanowiła szczególnego problemu. Liczy się cierpliwość, dokładność i podstawowa wiedza na temat budowy pojazdu. A jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tej operacji – służymy wsparciem informacyjnym.